פרשת תולדות

 

 

 

 

ה'פרשיות' של השבוע…

 

1. איבדנו פרופורציות?

התקשורת רעשה וגעשה בתחילת השבוע כאשר התפרסם על "אשת חינוך", שמאוחר יותר התברר כי היא משמשת כסיעת שילוב מחליפה בגן ילדים בפרדס חנה-כרכור, שהורידה את תמונתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מפינת הלאום שבגן הילדים, בעקבות החלטת היועמ"ש אביחי מנדלבליט להגיש כתבי אישום נגדו. גלי הסערה הגיעו עד לשר החינוך בממשלת המעבר הרב רפי פרץ.

שר החינוך הודיע לאומה בפרסום רשמי כי הנחה את משרדו לאתר ולזמן אותה לבירור מיידי, זאת, לאחר שהסרטון הופץ ברשתות החברתיות, ועלתה טענה כי מדובר בגננת, מאחר שהיא הוצגה שם כאשת חינוך.

פרץ ציין בסבר חמור כי הוא  "רואה בחומרה רבה את מעשיה של הגננת בסרטון. משרד החינוך פועל על מנת לאתרה בהקדם ולזמנה לבירור. ראש הממשלה הוא בנימין נתניהו וצריך לנהוג בו בצורה ממלכתית ומכובדת".

לאחר הבירור החפוז שנערך בעקבות פרסומו המהיר של שר החינוך, התברר למשרד החינוך כי כלל לא מדובר בגננת אלא בסייעת בגן ילדים, אי לכך היא אינה מועסקת כלל על ידי המשרד אלא על ידי הרשות המקומית, ולא ניתן מנהלית לזמנה לבירור במשרד החינוך וכו' וכו'. נחסוך מכם את ההסבר המפולפל בנדון…

וכעת, בואו נשאל את עצמינו! תגידו? לא הגזמנו? או אולי פשוט השתגענו לגמרי? סיעת שילוב משלימה גוררת את שר החינוך וכל צמרת משרד החינוך לתגובה מתלהמת, קריאה נמרצת לזמן לבירור, לנזוף, לשימוע.

בל נשכח שבו בזמן ילד בן שנתיים במעון שכנראה לא ממש היה מפוקס באותו יום נחנק למוות, ולא שמענו לא את שר החינוך ולא את רשויות הרווחה נזעקים ונרתמים ל'משימה הלאומית' של בירור, טיפול, זימון, שימוע…

 

2. כרישים בחדרה

השבוע נשאלתי במגוון מפגשים ופורומים על 'תופעת הכרישים' בחדרה, שעה של קורת רוח הייתה לי על ההתעניינות בעירנו חדרה, ובנסיבות טובות.

ובכן, למי שלא שמע עדיין, מדי חורף מתקבצים בסמוך למוצא הימי של תחנת הכוח 'אורות רבין' בחדרה עשרות כרישים, במקום שבו נפלטים לים עודפי המים החמים של התחנה.

תופעה זו, שנחשבת לייחודית ומרתקת במיוחד, בקנה מידה עולמי, מזמנת לאזור כבר מספר חורפים, מטיילים סקרנים המנסים לצפות בפלא ובטבע במיטבו, עשרות ומאות אנשים מבקרים משקיפים וצוללים במקום

בשיתוף פעולה ייחודי חברו עיריית חדרה, נחלים החברה לפיתוח תיירות חדרה, רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, עמותת אקואושן, תחנת מוריס קאהן לחקר הים באוניברסיטת חיפה, עמותת "כרישים בישראל", ועוד – להפעלת תחנת הסברה מקצועית, שתופעל בסמוך לאזור התצפית על הכרישים לרווחת המבקרים הבאים לצפות בפלא הטבע המיוחד. זאת לראשונה באופן מוסדר לאורך כל עונת שהיית הכרישים בצמוד למוצא הימי של תחנת הכוח בפארק נחל חדרה

הכרישים המגיעים, הם ממין עפרורי וסנפירתן, וניתן להבחין בנקל בסנפירי הגב שלהם. אורכו של הכריש העפרורי כ-4 מ', משקלו כ-350 ק"ג וסנפירי הגב שלו מעוגלים במקצת. הסנפירתן קטן יותר – אורכו 3-2.5 מ' ומשקלו כ-100 ק"ג ויותר. הכריש הסנפירתן מוגדר ברמת סכנת הכחדה. אוכלוסיית הכריש עפרורי מוגדרת גלובלית כפגיעה (בים התיכון קיים מידע חסר בעניינה).

ובכן, פלאי הבריאה! אם תרצו חוויה שכזו, בחיק הטבע. צרו קשר, ואשמח לצאת אתכם לביקור מרתק במקום.

3. ו… בחזרה לפרופורציות

בפרשת השבוע פרשת תולדות נאמר הפסוק, "הקול קול יעקב והידיים ידי עשיו", ביטוי זה נאמר על ידי יצחק אבינו בהקשר ליעקב אבינו כאשר נכנס לאביו לקבל את הברכות. יצחק אבינו לא ראה בעיניו, כך שלא יכול היה לראות כי מי שנכנס הוא למעשה יעקב ולא עשיו. כאשר יעקב החל לדבר, הבין יצחק אביו שהקול הוא קולו של יעקב. עשיו כידוע היה שעיר, ויצחק ביקש למשש את יעקב בכדי לראות אם אכן מדובר בעשיו. מבעוד מועד, אמו של יעקב רבקה, הלבישה לו את בגדי עשו (מובא במקורות כי יש אומרים שהיו אלו בגדיו של אדם הראשון, שהגיעו בדרך כלשהיא לידיו של נמרוד, ועשיו שחמד אותם הרג אותו ולקח את הבגדים), בגדים אלו היו שעירים, וכך חשב יצחק כי יעקב הוא בעצם עשיו.

ביטוי זה הפך כבר למטבע לשון. אך חז"ל הקדושים מלמדים אותנו כי במשפט זה נמצא הפתרון למצב הבטחוני הקשה אליו נקלענו.

'כאשר הקול קול יעקב – אין הידים ידי עשיו'. קולו של יעקב – קול התורה שנשמע בבתי המדרשות, וקול התפילה שמהדהד בבתי הכנסיות, זהו קולו האמיתי של יעקב, וזה סוד כוחו! הוא זה שבכוחו לעצור ולמנוע את ידיו המרושעות של עשיו הרשע המבקש לעקור ולקעקע את עם ישראל, זו היא הדרך היחידה להנצל מהגזירות הנוראיות.

כיפת ברזל ולמזלטי"ם כשהם לבד לא יעצרו את הגזירות. עם כל ההשתדלות הנצרכת שנעשית במסירות נפש בכל עת ובכל שעה על ידי כוחות הביטחון השונים, כל אחד ואחד בתפקידו שלו. כיהודים מאמינים אנו יודעים שלפני ואחרי כל ההשתדלויות, הפתרון האמיתי למצב – נמצא במקום אחר לגמרי.

הפיתרון נמצא בידינו! הבה נישא את עינינו לשמים ונבקש ישירות מאתו יתברך, נתפלל על עם ישראל כולו. נוסיף שעת קביעות עיתים לתורה ומעשה טוב . ובעזרת השם נזכה לראות ניסים וישועות בקרוב בגאולה השלימה במהרה בימינו.

 

שבת – שלום

הרב בן ציון (בנצי) נורדמן

השארת תגובה